Η Οινοχόη του Ζωγράφου του Σουβάλωφ θεωρείται μία από τις πιο γνωστές ερωτικές απεικονίσεις της αρχαίας ελληνικής αγγειογραφίας. Είναι έργο του Ζωγράφου του Σουβάλωφ επάνω σε αρχαιολογικό εύρημα από τους Λοκρούς. Λόγω της υψηλής ποιότητας του αγγείου και της άψογης ζωγραφικής, συγκαταλέγεται στα κατεξοχήν αρχαιολογικά δείγματα ελληνικής αγγειογραφίας. Αγοράστηκε το 1828 μαζί με άλλα αντικείμενα της συλλογής «von Koller» για το Παλαιό Αρχαιολογικό Μουσείο του Βερολίνου, και φιλοξενείται εκεί σήμερα με τον αριθμό ευρετηρίου F 2414 στην βιτρίνα 17,3 του τμήματος «Feste und Gelage».